Zaplanuj kwartał w 3 krokach

Planowanie kwartalne jest niezwykle skuteczne. Umożliwia skupienie się na celu, a przy tym nie trzeba długo czekać na efekty. Proces planowania nie musi być długi, aby okazał się efektywny. Co jest potrzebne do zaplanowania kwartału?

Zaplanuj dzień, tydzień i kwartał. Karty pracy.

Dobra wiadomość jest taka, że do zaplanowania kwartału nie potrzeba wiele. Aby zacząć, wystarczą tylko trzy kroki. Warunkiem powodzenia, jest ich dokładne wykonanie.

Dobrze wyznaczony cel

Podstawą skutecznego planowania jest prawidłowo wyznaczony cel. Zgodnie z metodą SMART powinien być on

  • konkretny
  • mierzalny
  • możliwy do osiągnięcia
  • zgodny z jednostką i mający dla niej znaczenie
  • określony w czasie

Warto zaznaczyć, że najchętniej realizowane cele, to te związane z zainteresowaniami lub ekscytującą drogą do ich osiągnięcia. Cel sam w sobie często jest zbyt odległy, aby służył za narzędzie motywacyjne. Tutaj z pomocą przychodzi mocne dlaczego, ale również działania w kierunku spełnienia założeń, które są przyjemne lub przynoszą satysfakcję.

Więcej o wyznaczaniu i pracy z celami przeczytasz w Drodze do celu.

Lista rzeczy do zrobienia

Aby cel stał się możliwy do osiągnięcia, należy zyskać świadomość, jakie kroki do niego prowadzą. Lista rzeczy do zrobienia jest nieodłącznym elementem planowania – zarówno codzienności, jak i projektów.

Rozbij swój cel na małe kroki. Wypisz każdą jedną rzecz, która musi zostać zrobiona, aby spełnienie postawionych sobie założeń, stało się możliwe. Pamiętaj, aby jedna pozycja na liście rzeczy do zrobienia odpowiadała wyłącznie jednemu zadaniu!

Nawyki

Sukces osiągnięty przez noc nie istnieje. To, co wydaje się zrządzeniem losu lub szczęśliwym trafem, najczęściej jest zasługą małych działań, powtarzanych regularnie. Dzięki nawykom budujemy wmarzone życie i (prawie) idealną codzienność. Również one warunkują to, jak postrzegają nas inni oraz jakie mamy zdanie o sobie. Jeśli chcesz zmian, koniecznie zacznij od wybrania odpowiednich nawyków. Powinny być one:

  • możliwe do wkomponowania w obecną rutynę
  • przybliżające do celu
  • sprawiające przyjemność
  • różnorakie

Jeśli szukasz narzędzia, dzięki któremu bez wysiłku rozplanujesz kwartał, tydzień i dzień, to koniecznie sprawdź workbook Na nowo w trzy miesiące. Zawiera on edytowalne karty pracy. Oznacza to, że możesz je uzupełnić na swoim urządzaniu, jak również wydrukować.

W workbooku dział planowania kwartału obejmuje takie zagadnienia, jak punkt zero, potrzeby, metodę SMART, motto, listę rzeczy do zrobienia, nawyki i habit tracker, jak również prawo przyciągania. Nie czekaj, pokonaj słomiany zapał i zacznij skutecznie działać!

Przyjemnego planowania, trzymaj się, hej!